Léto Matyáše Zapletala

EM1 1437Interview Matyáše Zapletala s golfovým novinářem Honzou Faitem popisuje a vysvětluje zážitky z amatérského evropského golfu. 

Na červen roku 2016 Matyáš Zapletal jen tak nezapomene. Prožil toho totiž opravdu hodně. Nejprve obrovské zklamání v Německu, poté ale český historický úspěch ve Walesu. "Věřil jsem, že mi to karma rychle vrátí. A stalo se," popisuje český golfový talent uplynulé tři týdny. Doma se ukázal naposledy koncem května, kdy neprošel cutem na turnaji Challenge Tour na Kunětické Hoře. "Hrál jsem dobře, ale zlobila mě krátká hra, hlavně puttování. Z turnaje jsem si však vzal jen to pozitivní do další práce," vrací se Matyáš k turnaji na Kuňce.

Poté odjel začátkem června na turnaj German Boys, kde k velmi dobré hře přidal i to puttování. Po dvou kolech byl čtyř rány pod par a v tom třetím finálovém byl po patnácti jamkách na celkovém skóre -9. Z druhého místa ztrácel na lídra dvě rány. Šanci na vítězství ale nedostal. Proč?

"Asi 50 kilometrů od nás byla bouřka a oni přerušili hru. To jsme ještě pochopili, ale za hodinu už se mohlo hrát. Místo toho prodloužili pauzu dvakrát o hodinu, i když bylo polojasno a nic se nedělo. Vrcholem bylo, když po třech hodinách kolo zrušili a počítaly se výsledky po těch dvou," nechápe ještě dnes Zapletal počínání organizátorů turnaje.

I když, nechápe... GOLFOVÁ POLITIKA?

Důvody jejich rozhodnutí si můžeme jen domýšlet, ale na místě měli všichni jasno – vše se událo ve prospěch domácích hráčů, protože po dvou kolech byla na děleném prvním místě Němka Aline Krauter, která také byla nakonec prohlášená za vítězku. "Neuvěřitelně mě to rozčílilo, ten den jsem byl opravdu nabuzený. Bylo to nepochopitelné, nikdy v životě jsem nic podobného nezažil. A nelíbilo se to nikomu. Když nám oznámili, že je kolo zrušené, tak všichni hráči začali pískat. Byl to nesmysl, ale všichni věděli, o co jde," popisuje vyhrocenou situaci 16letý amatér s tím, že vše pokračovalo na sociálních sítích.

Nebyl však čas ztrácet čas a brečet nad rozsypaným košem drivingových míčků. Zapletala totiž čekal další vrchol sezony. The Amateur Championship v Royal Porthcawl. "Po Německu jsem si řekl, že mi to karma snad rychle vrátí. A ve Walesu se tak stalo," přesouvá na pozitivnější notu Zapletal. Na turnaji pro 280 amatérů, těch nejlepších z Evropy a podle žebříčku i dalších z celého světa, prošel jako první Čech v historii do druhého kola jamkové části, kam se dostane jen 32 nejlepších. Těžká dvě hřiště dala v úvodních dvou kolech hraných na rány hráčům pořádně zabrat. Fairwaye široké jen 15 metrů a vedle nich buď neprostupný rough, nebo rovnou kapradí. Do toho typické anglické počasí se silným větrem a často i deštěm.

"Když jsem vstoupil pozdě odpoledne do druhého kola, tak bylo pod parem asi patnáct hráčů. Když jsem přišel na patnáctku s celkovým skóre +6, tak jsem uviděl, že je pod par už asi jen sedm hráčů. A když jsem odpálil první ránu, najednou byli pod parem už jen tři nebo čtyři hráči," popisuje Matyáš sled klíčových událostí, který rozhodl o jeho postupu mezi 64 nejlepších. V tu chvíli si uvědomil, že cut nemusí být až tak daleko a ještě zabojoval. Své kolo zakončil v těžkých podmínkách třemi pary a jedním birdie na 16, čímž se posunul na nakonec poslední postupové místo se skóre +5. Probojoval se tak do jamkovky, v jejímž prvním kole porazil po výsledku 4&2 Švýcara Roberta Foleyho. V druhém kole už ale nestačil na Ira Caolana Raffertyho, kterému podlehl na poslední jamce.